: +7 (926) 530-76-98
Email: kate@sportphoto.ru

 
 

How to order a photo from our site!

[ 26.03.2022 ]
Armand Duplantis. New photos added

[ 15.01.2022 ]
New photos added

[ 17.10.2021 ]
Olympic Games 2021, Tokyo. High Jump

 
 
  >
  >
  - Athlete
  - Coach
  - Administration
  - Others
  >
  - Winter
  - Summer
  - Misc
  >
  >
  - About us
  - Copyrights
  - Advertising
:

Email:

:

: 16 + 22?


News

 

24.08.2013
All winners and prize-winners of the IAAF World Championships 2013

All winners and prize-winners of the IAAF World Championships 2013 (Moscow, 10-18.08.2013)

MEN

100m
1. Usain Bolt, Jamaica 9.77
2. Justin Gatlin, USA 9.85
3. Nesta Carter, Jamaica 9.95
200m
1. Usain Bolt, Jamaica 19.66
2. Warren Weir, Jamaica 19.79
3. Curtis Mitchell, USA 20.04
400m
1. LaShawn Merritt, United States 43.74
2. Tony McQuay, United States 44.40
3. Luguelín Santos, Dominican Republic 44.52
800m
1. Mohammed Aman, Ethiopia 1:43.31
2. Nick Symmonds, United States 1:43.55
3. Ayanleh Souleiman, Djibouti 1:43.76
1500m
1. Asbel Kiprop, Kenya 3:36.28
2. Matthew Centrowitz, United States 3:36.78
3. Johan Cronje, South Africa 3:36.83
5000m
1. Mohamed Farah, Great Britain 13:26.98
2. Hagos Gebrhiwet, Ethiopia 13:27.26
3. Isiah Koech, Kenya 13:27.26
10000m
1. Mohamed Farah, Great Britain 27:21.71
2. Ibrahim Jeylan, Ethiopia 27:22.23
3. Paul Tanui, Kenya 27:22.61
Marathon
1. Stephen Kiprotich, Uganda 2:09:51
2. Lelisa Desisa, Ethiopia 2:10:12
3. Tadesse Tola, Ethiopia 2:10:23
110 m hurdles
1. David Oliver, United States 13.00
2. Ryan Wilson, United States 13.13
3. Sergey Shubenkov, Russia 13.24
400 m hurdles
1. Jehue Gordon, Trinidad & Tobago 47.69
2. Michael Tinsley, United States 47.70
3. Emir Bekric, Serbia 48.05
3000 m steeple
1. Ezekiel Kemboi, Kenya 8:06.01
2. Conseslus Kipruto, Kenya 8:06.37
3. Mahiedine Mekhissi-Benabbad, France 8:07.86
4x100 Metres Relay
1. JAMAICA (Nesta Carter, Kemar Bailey Cole, Nickel Ashmeade, Usain Bolt) 37.36
2. UNITED STATES (Charles Silmon, Mike Rodgers, Mookie Salaam, Justin Gatlin) 37.66
3. CANADA (Gavin Smellie, Aaron Brown, Dontae Richards-Kwok, Justyn Warner) 37.92
4400m Metres Relay
1. UNITED STATES (David Verburg, Tony McQuay, Arman Hall, LaShawn Merritt) 2:58.71
2. JAMAICA (Rusheen McDonald, Edino Steele, Omar Johnson, Javon Francis) 2:59.88
3.RUSSIA (Maksim Dyldin, Lev Mosin, Sergey Petukhov, Vladimir Krasnov) 2:59.90
20km walk
1. Aleksandr Ivanov, Russia 1:20:58
2. Chen Ding, China 1:21:09
3. Miguel Angel Lopez, Spain 1:21:21
50km walk
1. Robert Heffernan, Ireland 3:37:56
2. Mikhail Ryzhov, Russia 3:38:58
3.Jared Tallent, Australia 3:40:03
High Jump
1. Bogdan Bondarenko, Ukraine 2.41
2. Mutaz Essa Barshim, Qatar 2.38
3. Derek Drouin, Canada 2.38
Pole Vault
1. Raphael Holzdeppe, Germany 5.89
2. Renaud Lavillenie, France 5.89
3. Björn Otto, Germany 5.82
Long Jump
1. Aleksandr Menkov, Russia 8.56
2. Ignisious Gaisah, Netherlands 8.29
3. Luis Rivera, Mexico 8.27
Triple Jump
1. Teddy Tamgho, France 18.04
2. Pedro Pablo Pichardo, Cuba 17.68
3. Will Claye, United States 17.52
Shot Put
1. David Storl, Germany 21.73
2. Ryan Whiting, United States 21.57
3. Dylan Armstrong, Canada 21.34
Discus
1. Robert Harting, Germany 69.11
2. Piotr Małachowski, Poland 68.30
3. Gerd Kanter, Estonia 65.19
Hammer
1. Paweł Fajdek, Poland 81.97
2. Krisztian Pars, Hungary 80.30
3. Lukas Melich, Czech Republic 79.36
Javelin
1. Vítezslav Vesely, Czech Republic 87.17
2. Tero Pitkamaki, Finland 87.07
3. Dmitriy Tarabin, Russia 86.23
Decathlon
1. Ashton Eaton, United States 8809
2. Michael Schrader, Germany 8670
3. Damian Warner, Canada 8512

WIMAN

100m
1. Shelly-Ann Fraser-Pryce, Jamaica 10.71
2. Murielle Ahoure, Ivory Coast 10.93
3. Carmelita Jeter, United States 10.94
200m
1. Shelly-Ann Fraser-Pryce, Jamaica 22.17
2. Murielle Ahoure, Ivory Coast 22.32
3. Blessing Okagbare, Nigeria 22.32
400m
1. Christine Ohuruogu, Great Britain 49.41
2. Amantle Montsho, Botswana 49.41
3. Antonina Krivoshapka, Russia 49.78
800m
1. Eunice Sum, Kenya 1:57.38
2. Mariya Savinova. Russia 1:57.80
3. Brenda Martinez, United States 1:57.91
1500m
1. Abeba Aregawi, Sweden 4:02.67
2. Jenny Simpson, United States 4:02.99
3. Hellen Obiri, Kenya 4:03.86
5000m
1. Meseret Defar, Ethiopia 14:50.19
2. Mercy Cherono, Kenya 14:51.22
3. Almaz Ayana, Ethiopia 14:51.33
10000m
1. Tirunesh Dibaba, Ethiopia 30:43.35
2. Gladys Cherono, Kenya 30:45.17
3. Belaynesh Oljira, Ethiopia 30:46.98
Marathon
1. Edna Kiplagat, Kenya 2:25:44
2. Valeria Straneo, Italy 2:25:58
3. Kayoko Fukushi, Japan 2:27:45
100 m hurdles
1. Brianna Rollins, United States 12.44
2. Sally Pearson, Australia 12.50
3. Tiffany Porter, Great Britain 12.55
400 m hurdles
1. Zuzana Hejnova, CZE 52.83
2. Dalilah Muhammad, United States 54.09
3. Lashinda Demus, United States 54.27
3000 m steeple
1. Milcah Chemos, Kenya 9:11.65
2. Lydia Chepkurui, Kenya 9:12.55
3. Sofia Assefa, Ethiopia 9:12.84
4x100 Metres Relay
1. JAMAICA Carrie Russell, Kerron Stewart, Schillonie Calvert, Shelly-Ann Fraser-Pryce) 41.29
2. UNITED STATES (Jeneba Tarmoh, Alexandria Anderson, English Gardner, Octavious Freeman) 42.75
3. GREAT BRITAIN (Dina Asher-Smith, Ashleigh Nelson, Annabelle Lewis, Hayley Jones) 42.87
4400m Metres Relay
1. RUSSIA (Yuliya Guschina, Tatyna Firova, Kseniya Ryzhova, Antonina Krivoshapka, Natalya Antyukh (heat)) 3:30.19
2. UNITED STATES (Jessica Beard, Natasha Hastings, Ashley Spencer, Francena McCorory) 3:20.41
3. GREAT BRITAIN (Eilidh Child, Shana Cox, Margaret Adeoye, Christine Ohuruogu 3:22.61
20km walk
1. Elena Lashmanova 1:27:08
2. Anisya Kirdyapkina 1:27:11
3. Liu Hong, China 1:28:10
High Jump
1. Svetlana Shkolina, Russia 2.03
2. Brigetta Barrett, United States 2.00
3. Anna Chcicherova, Russia 1.97
3. Ruth Beitia, Spain 1.97
Pole Vault
1. Yelena Isinbayeva, Russia 4.89
2. Jennifer Suhr, United States 4.82
3. Yarisley Silva, Cuba 4.82
Long Jump
1. Brittney Reese, United States 7.01
2. Blessing Okagbare, Nigeria 6.99
3. Ivana Spanovi, Serbia 6.82
Triple Jump
1. Caterine Ibargüen, Colombia 14.85
2. Yekaterina Koneva, Russia 14.81
3. Olga Saladukha, Ukraine 14.65
Shot Put
1. Valerie Adams, New Zealand 20.88
2. Christina Schwanitz, Germany 20.41
3. Gong Lijiao, China 19.95
Discus
1. Sandra Perkovic, Croatia 67.99
2. Melina Robert-Michon, France 66.28
3. Yarelis Barrios, Cuba 64.96
Hammer
1. Tatyna Lysenko, Russia 78.80
2. Anita Włodarczyk Poland 78.46
3. Zhang Wenxiu, China 75.58
Javelin
1. Christina Obergföll, Germany 69.05
2. Kim Mickle, Australia 66.60
3. Mariya Abakumova, Russia 65.09
Heptathlon
1. Hanna Melnychenko, Ukraine 6586
2. Brianne Theisen Eaton, Canada 6530
3. Dafne Schippers, Netherland 6477



 





.

©2004-2024, Sportphoto.ru
RusPath
www.voronkin.ru